Zajímají Vás odpovědi na otázky z naší kampaně?

Baví nás znát detaily

Být odborníky na financování nás baví a těší nás také poznávat specifika Vašeho podnikání. Podívejte se s námi na některé detaily z oblastí, kterými nás jako odborníci na svůj obor provázíte.

Měď - Kolik tun mědi s námi financovalo Vaše podnikání?

Našim klientům jsme na podnikání poskytli už 12 miliard. Zajímá Vás, kolik taková částka může vážit? Pro určení konkrétní váhy jsme si vybrali desetikorunu. Zjistili jsme, že jedna desetikorunová mince váží 7,62 g (měď a ocel). A pokud zvážíte 1 200 000 000 desetikorunových mincí, zjistíte, že se díváte na 9 144 tun mědi a oceli.

Zdroj: https://www.cnb.cz/cs/platidla/mince

Platina - Kolik gramů platiny financujeme s Vaším tahačem?

Se svým tahačem si pořizujete také platinu, která se ukrývá před zraky ostatních uvnitř vozidla. Zajímá Vás, kolik platiny si pořídíte s takovým tahačem? Zjistili jsme, že průměrné vozidlo obsahuje až 100 g platiny.

Zdroj: http://www.hybrid.cz/fc-deco-deco-futuristicky-tahac-z-japonska

Diamant - Kolik karátů diamantu financujeme s Vaším soustruhem?

V oblasti strojírenství najdeme také zajímavé poklady, například diamantový prach, který se používá v brusných kotoučích pro broušení tvrdých kovů nebo třeba skla. V 1 cm3 najdeme 0,88 g diamantu, což je 4,4 karátu.

Zdroj: http://www.tumlikovo.cz/ - kontakt pan Kňourek

Grafit - Kolik gramů grafitu je v těsnění traktoru?

Moc, nebo málo? Pro Vaši představu je to množství, které odpovídá 200 tuhám v tužce.
(Grafitu o hustotě 1,4 g/cm3 najdete v běžném traktoru 400–500 gramů)

 

Zdroj: konzultace DIMER Engineering – pan Bílek

Zlato - Kolik gramů zlata financujeme s Vaším serverem?

Zjistili jsme, že průměrný server váží 5 kilogramů. A když se podíváte blíž až k základní desce, objevíte v těchto 5 kilogramech dohromady 2,25 g zlata.

 

Zdroj: http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003p/xsmid4.htm

 

Měď - Kolik kilogramů mědi financujeme s Vaším autem?

Přemýšleli jste někdy, co všechno máte ve svém automobilu? Je to například měď, která se hojně používá na elektrická a elektronická zařízení vozidla. Pokud si koupíte běžný automobil, odvezete si mimo jiné také 25 kg mědi.

Zdroj: http://medenerozvody.cz/sites/default/files/publication_files/zajimavosti_o_medi.pdf

Železo - Kolik kilogramů železa financujeme s Vaším jeřábem?

Každý den kolem sebe vidíte rozsáhlé výstavby nových bytových domů, obchodních center nebo kancelářských budov. Ze všech ční do výšky obrovské stavební jeřáby. Jeden z nich je na světě nejsilnější. Jedná se o pásový jeřáb, který váží 4 000 tun. Jeho závaží váží 1 500 tun, což znamená, že hmotnost železa je cca 2 500 tun.

Zdroj: http://www.liebherr.com/en/brn/products/mobile-and-crawler-cranes/crawler-cranes/lr-crawler-cranes/details/lr13000.html

Wolfram - Kolik miligramů wolframu financujeme s Vaším rentgenem?

Pokud nahlédnete do nitra rentgenového přístroje, objevíte tam poklad zvaný wolfram, který se podílí na procesu vzniku rentgenového záření. Podíváme-li se na nejjednodušší katodu ve tvaru krátké vlásenky z wolframového drátku, kde délka jedné strany je 10 mm a šířka strany 0,2 mm, pak zjistíme, že takovou katodu tvoří 4 mm2 wolframového vlákna.

Zdroj: http://ebt.isibrno.cz/knihy/prirucka/katoda